Jak zeskanować kod QR?

white and brown paper on gray table

Kod QR zawiera w sobie dodatkowe informacje, na przykład na temat danego produktu. Po zeskanowaniu pozwala on na automatyczne przeniesienie na adres URL strony – jest to bardzo wygodne i praktyczne, a także nie wymaga konieczności zapamiętywania nazwy produktu czy adresu strony.

Aby korzystać z kodów QR konieczna jest instalacja odpowiedniej dla danego telefonu aplikacji. Obecnie istnieje bardzo duży wybór aplikacji do skanowania kodów QR, a jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób zeskanować taki kod, przeczytaj ten krótki poradnik!

Smartfony z Androidem -skanuj kod QR krok po kroku
W przypadku telefonów z Androidem najlepszą aplikacją jest czytnik kodów QR dostępny na Google Play. Aby uruchomić aplikację należy:

  1. Pobrać aplikację i udzielić jej zezwolenia na robienia zdjęć i nagrywanie wideo.
  2. W dalszej kolejności skieruj aparat fotograficzny w stronę kodu QR, który wyświetla się na ekranie.
  3. Aplikacja odczytuje kod a następnie oferuje skorzystanie z powiązanego z nią odnośnika do konkretnej strony.

Zobacz również: kasa fiskalna z monitorem dotykowym

Ze sklepu Google Play można również ściągnąć Barcode Scanner, który:

  • pozwala sprawdzić dane o składzie produkt
  • zasada działania skanowania kodu QR jest taka sama
  • jedyna różnica polega na zielonej linii, która biegnie wzdłuż linii kodu kreskowego produktu

iPhony oraz iPady Apple
W tym przypadku do odczytania kodu QR służy aplikacja aparat. Aby zeskanować kod QR należy po prostu otworzyć aparat i skierować go w taki sposób, żeby kod znalazł się w obiektywie. Aparat samodzielnie odczytuje i wyświetla odpowiednie informacje. Tutaj konieczne będzie potwierdzenie ze strony użytkownika, aby włączyło się łącze dotyczące kodu QR.
Skanowanie kodów QR jak widać jest bardzo łatwe w obsłudze, a z rozwiązań tych korzystają nie tylko producenci i sprzedawcy, ale także różne instytucje kultury, nauki i oświaty. Kody QR umieszczone na płytach, w książkach, na różnego rodzaju zabawkach i grach planszowych zdecydowanie uatrakcyjniają takie produkty – są one chętnie kupowane przez dorosłych i pożądane przez dzieci.