Karta kredytowa. Co warto wiedzieć?

person using laptop computer holding card

Karta kredytowa jest wydawana przez bank po tym jak zostanie zweryfikowana Twoja zdolność kredytowa. Korzystanie z karty kredytowej nie wymaga posiadania rachunku bankowego u kredytodawcy, ale może to znacznie ułatwi całą procedurę i dodatkowo może pomóc w budowaniu pozytywnej historii kredytowej.

Karta kredytowa jest kredytem o odpowiednim oprocentowaniu a realizując transakcje kartą kredytową płacimy pieniędzmi pożyczonymi od banku w ramach przyznanego limitu. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź co warto wiedzieć na temat karty kredytowej i na co należy szczególnie uważać, a także kiedy nie warto decydować się na ten rodzaj płatności.

Okres bezodsetkowy na czym polega?
Okres bezodsetkowy trwa zwykle 20 dodatkowych dni po okresie rozliczeniowym i jest to czas na całkowitą spłatę zadłużenia. Aby nie płacić odsetek musisz ściśle pilnować tych terminów i zawsze rozliczać się na czas. Pilnując terminów nie ponosisz zbyt wielkich kosztów za kartę kredytową i stajesz się wiarygodnym klientem dla banku – możesz w przyszłości liczyć na lepszy kredyt, jeśli terminowo się wywiązujesz z zobowiązań.

Kiedy karta kredytowa się nie opłaca?
Są takie sytuacje, kiedy karta kredytowa nie do końca będzie opłacalna dla Ciebie. Karta kredytowa nie jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają bardzo nieregularne dochody albo, którym brak płynności finansowej – przeważnie oni i tak nie otrzymają pozytywnej decyzji kredytowej, a jeśli już się tak stanie to karta kredytowa może przyczynić się do powstania poważniejszych problemów. Brak terminowych spłat może być oznaczony w Twoim raporcie BIK, co oczywiście ma zły wpływ na historię kredytową, a Ty będziesz miał w przyszłości problemy z uzyskaniem kredytu. Pamiętaj też, że jeżeli nie masz na spłatę środków z całego zadłużenia w danym miesiącu możesz spłacić minimalną kwotę, ale wówczas wkroczysz w okres odsetkowy i wtedy to zacznie naliczane być oprocentowanie, które sprawi że koszty karty kredytowej będą większe a samo korzystanie z takiego wysokooprocentowanego kredytu, nieopłacalne.